روغن‌ گیری جلوی چشم مشتری و سود آن

1 1

 

آیا روغن‌های تهیه شده در حضور مشتری سالم هستند؟

تابه‌حال عبارت روغن گیری در حضور مشتری را شنیده‌اید؟ این روزها با افزایش و رسانه‌ای‌شدن روغن‌های پالم‌دار و تراریخته، مغازه‌های روغن‌گیری تحت‌ نظر مشتری محبوبیت دوچندانی یافته است.

در واقع اقدام این مراکز و کارگاه‌ها، استخراج روغن از دانه‌های گیاهی است. این سبک زندگی بر اساس اصول طب ایرانی و اسلامی، مردم را ترغیب به استفاده از روغن‌های سالم و طبیعی و ترک روغن‌های صنعتی می‌کند.

اگر مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه هستید، مقاله امروز ما را با نهایت دقت مطالعه کنید.

روغن‌ گیری جلوی چشم مشتری  بخریم یا نخریم؟

1 1

رشد و ترویج علوم طب اسلامی، تغییر سبک زندگی به‌دلیل بیماری‌های مختلف، آگاه‌سازی مردم توسط اساتید، پژوهشگران و پزشکان و شنیدن اخباری متعدد راجع‌ به مشکل‌داربودن روغن‌های دارای پالم، موجب تحولاتی در تصمیم‌گیری‌های مردم برای استفاده از روغن‌های مصرفی شد.

این روزها وقتی در سطح شهر قدم می‌زنید، مغازه‌هایی را می‌بینید که روی درب آنها نوشته شده: روغن گیری در حضور مشتری.

با وجود این کسب‌وکار، مردم آسوده‌خاطر هستند که بابت هزینه پرداختی روغنی سالم تحویل می‌گیرند نه روغنی که در ترکیبات آن پالم، اسانس و مواد نگهدارنده باشد.

در گذشته نیز مراکزی به نام عصارخانه وجود داشت که به‌واسطه آسیاب‌های مخصوص، خدمات روغن‌گیری را انجام می‌دادند. به این معنی که دانه‌هایی مانند کنجد میان ۲ سنگ سنگین به چرخش درمی‌آمد تا تحت این فشار شیره آنها خارج شود و به‌مرور زمان روغن بیاندازد.

امروزه نیز روغن‌ گیری در حضور مشتری توسط دستگاه‌های پیشرفته‌تر با حرارت و فشار زیاد انجام می‌شود. طی این عملیات، روغنی ملین به‌دست آمده که ارزش غذایی بالایی دارد.

دستگاه روغن گیری فروشگاهی OPM550

opm550

با توجه به ارزش و خواص دانه‌های روغنی در جوامع امروزی، کاربرد دستگاه‌های روغن‌گیری روند روبه‌رشدی داشته است.

در واقع روغن از جمله مواد غذایی بوده که در سراسر دنیا کاربردهای فراوان و گوناگونی دارد و بنابراین؛ مهم است که چگونه و طی چه فرایندی استخراج می‌شود.

اگر از آن دسته افرادی هستید که به سلامت محصولات غذایی و استفاده از صنایع خانگی اهمیت می‌دهید، بهتر است به شما بگوییم که می‌توانید روغن‌های سالم و فاقد پالم را به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تهیه کنید.

در حقیقت بهره‌گیری از امکانات دستگاه روغن گیر فروشگاهی به نیاز شما در زمینه تمایل به استفاده از روغن‌های طبیعی پاسخ می‌دهد.

یکی از باکیفیت‌ترین روغن‌گیری‌ها به‌واسطه دستگاه OPM550 صورت می‌گیرد که دارای دو عدد ماردون است. یکی از آنها مختص دانه‌های ریز بوده و دیگری مخصوص تمام دانه‌هاست.

این دستگاه بدون مشکلی قادر به روغن‌گیری دائمی از تمام دانه‌ها حتی دانه‌های سخت، در تمام ساعات شبانه روز است.

مدل‌های مختلف دستگاه روغن‌گیری

3 1

روغن گیری در حضور مشتری، یکی از مشاغلی بوده که در حال حاضر محبوبیت بسیاری نزد مردم دارد‌ چراکه موجب حس اعتماد و اطمینان آنها بابت اصالت و کیفیت این ماده خوراکی شده است.

اما آیا تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که این روغن‌ها طی چه عملیاتی و چه روش‌هایی به‌دست ما می‌رسد؟ به‌طور کلی از ۲ روش جهت روغن کشی از دانه‌ها استفاده می‌شود:

استفاده از دستگاه روغن‌گیری پرس گرم

در این وسیله، دانه‌ها به‌کمک حلال‌هایی از هسته جدا می‌شوند و با حرارت ۳۰ الی ۴۰ درجه روغن استخراج می‌شود. روغن استخراج‌شده توسط این دستگاه کاملا بدون املاح بوده و نیازی به تصفیه ندارد.

استفاده از دستگاه روغن‌گیری پرس سرد

در نمونه دیگر دستگاه روغن کشی، دانه‌ها در دیگ بخار تحت‌ حرارت بالا قرار می‌گیرند و طی فشارهایی زیاد روغن آنها استخراج می‌شود.

ممکن است در مسیر استخراج و طی فشارهای وارده، تغییرات شیمیایی در روغن رخ دهد. بنابراین؛ نیاز به تصفیه دقیقی دارد.

شغل نوظهور روغن گیری در حضور مشتری و رونق بازار دانه‌های گیاهی

با وجود شرایط اقتصادی در حال رکود و بیکاری تعداد زیادی نیروی جوان جامعه، برخی جوانان با پیاده‌سازی ایده‌های جدید، کسب‌وکاری جالب و در عین حال کارآمد راه‌اندازی کرده‌اند.

فراگیرشدن روغن‌های صنعتی پالم‌دار، مردم را به خرید و مصرف روغن‌های طبیعی سوق داد. همین مسئله موجب شد که ما امروزه شاهد شغل نوظهور روغن گیری در حضور مشتری باشیم.

در پی راه‌اندازی این شغل که با سرمایه‌گذاری اندک و درآمد بالا بود، بازار خرید و فروش دانه‌های گیاهی مانند ذرت، کتان، زیتون، فندق، آفتاب‌گردان، رازیانه و چندین و چند دانه دیگر رونق بسیاری یافت چراکه گرایش مردم به مصرف چربی این دانه‌ها زیاد شد.

شغل نوظهور روغن گیری در حضور مشتری و جلب اعتماد آنها

فروشگاه‌های بزرگ و کوچکی که شما در محله‌های مختلف شهر می‌بینید، دارای دستگاه‌هایی بوده که ساده به‌نظر می‌رسند و شیوه کار پیچیده‌ای ندارند.

همین مسئله زمینه‌ای را فراهم کرده که مشتریان فرایند روغن‌گیری را با چشمان خود ببینند و از اصل‌بودن محصولی که خریداری می‌کنند مطمئن باشند.

اگر گذرتان به این فروشگاه‌ها افتاده باشد، در اولین مواجهه مشتریانی را خواهید دید که در حال بررسی فرایند روغن‌کشی از زوایای مختلف هستند و با کنجکاوی می‌خواهند از طرز کار دستگاه‌ها سر در بیاورند.

در واقع با ورود جنس‌های تقلبی به بازار ایران، اعتماد مشتریان بسیار مخدوش شده‌است اما با روی کارآمدن این کسب‌وکار، آنها می‌توانند خودشان به‌شخصه دانه‌های مورد نیازشان را تهیه کنند. این عمل باعث می‌شود که باور کنند در این فرایند هیچ‌گونه چشم‌بندی و تردستی وجود ندارد.

میزان سود روغن گیری در حضور مشتری

4

با اطمینان می‌توان گفت که یکی از سودمندترین روش‌ها جهت کسب‌ درآمد، ورود به بازار مواد خوراکی است و روغن از جمله موادی است که در پخت تمام غذاها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بر همین اساس، از مزیت‌هایی که می‌توان به‌واسطه این ماده به‌دست آورد، خرید یک دستگاه مخصوص و راه‌اندازی شغل روغن‌گیری بوده که با صرف هزینه‌ای پایین امکان‌پذیر است.

شاید اولین سوالی که برای شروع این کسب‌وکار به ذهن شما خطور کند این باشد که درآمد روغن‌گیری به‌ چه صورت است؟ و آیا کسب‌وکاری سودآور محسوب می‌شود یا خیر؟

باید بگوییم که در هر نقطه از جهان به‌خصوص ایران، تقاضای خرید روغن همواره روند افزایشی داشته است. بنابراین؛ مشاغلی که با این ماده سروکار دارند، سودآوری خوبی خواهند داشت.

طبق آمارهای اخیر، مشخص شده که روغن‌گیری در ابتدای کار ۵٪ الی ۱۰٪ بازدهی دارد اما چنانچه بازار هدف، گروهی پردرآمد باشند، این میزان بازدهی به‌طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد.

اصلی‌ترین هزینه‌ای که شما در بدو ورود به این کار می‌پردازید، خرید یک دستگاه روغن‌گیر است. شما می‌توانید ابتدا این کار را با روغن‌های معمولی و ارزان‌قیمت شروع کنید و سپس به تدریج محصولات و خدمات خود را گسترش دهید.

بهترین روغن‌های گیاهی برای استخراج در حضور مشتری

5

همه ما می‌دانیم که حذف روغن از رژیم غذایی، امری محال است و هیچ پزشکی این مسئله را صحیح نمی‌داند اما آنها اعتقاد دارند که روغنی مناسب و به اندازه کافی، می‌تواند به روند هضم غذا کمک کرده و ما را از شر بیماری‌های مختلف حفظ کند.

امروزه شعار فروشگاه‌های روغن گیری در حضور مشتری مبنی بر تبلیغ محصولاتی است که به‌گفته آنها پالم و مواد نگهدارنده ندارد و استفاده از آن برای هر گروه سنی و با هر شرایط بدنی مفید خواهد بود.

در واقع می‌توانید مطمئن باشید که روغن مورد استفاده شما طی هیچ پروسه غیرطبیعی تولید نشده است. اما در ادامه می‌خواهیم متداول‌ترین و مقوی‌ترین روغن‌هایی که در این مراکز به دست مردم می‌رسد را بررسی کنیم.

روغن خالص کنجد

پر خاصیت‌ترین روغن گیاهی که در اثر حرارت همچنان خواص آنتی‌اکسیدانی خود را حفظ کرده و بوی بدی نمی‌گیرد، روغن کنجد است.

کنجد به ملکه دانه‌های گیاهی معروف بوده و روغن آن غنی از عناصر مس، روی، آهن، منیزیم و کلسیم است. در حقیقت، می‌توان گفت که از روغن‌های برگزیده به‌شمار می‌رود.

این ماده، در فروشگاه‌های روغن‌ گیری در حضور مشتری، بیشترین حضور را داشته که به‌روش‌های سرد و گرم قابل‌تولید هستند.

در روش سرد، روغن کنجد تصفیه نمی‌شود و به‌علت عطر و طعم تند خود باب سلیقه افراد نیست. به‌همین دلیل از آن جهت مصارف غیر خوراکی همچون ماساژ استفاده می‌شود.

اما در روش گرم، طی حرارت بالا، بوی تند خود را از دست داده و در مصارف آشپزی و درست‌کردن انواع سالادها به‌کار می‌رود.‌

خواص روغن کنجد

از خواص این ماده در طب می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پیشگیری از بیماری‌های مفصلی
 • خاصیت ضدقارچی و ضدباکتریایی
 • تقویت گردش خون
 • پیشگیری از ابتلا به بیماری پارکینسون
 • افزایش هوشیاری و نشاط
 • کاهش فشارخون

روغن بادام

پس از کنجد، دومین روغنی که تقاضای زیادی در فروشگاه‌های روغن گیری در حضوری مشتری دارد، روغن بادام است که از تحت‌فشار قراردادن دانه‌ها به‌دست می‌آید.

مهم‌ترین عناصر تشکیل‌دهنده این محصول، بیوتین، منیزیم، فسفر، کلسیم، مس و همچنین حاوی مقادیر قابل‌توجهی از اسیدهای چرب امگا۳ است.

خواص آنتی‌اکسیدانی این ماده از آسیب‌های سلولی جلوگیری می‌کند و مصرف آن جهت پیشگیری از پیری زودرس و آسیب‌های خورشیدی بسیار توصیه شده است.

خواص روغن بادام

موارد زیر از دیگر فواید درمانی روغن بادام است.

 • جوان‌کننده پوست
 • حفظ سطح کلسترول بدن
 • بهبود حافظه
 • درمان عارضه‌های پوستی همچون آکنه
 • تقویت‌کننده مو
 • تقویت‌کننده ناخن

روغن فندق

از دیگر روغن‌هایی در مغازه‌های روغن گیری در حضور مشتری، بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده، مربوط به دانه‌های فندق است.

شاید خود فندق طعم جالب و خوشایندی برای برخی افراد نداشته باشد، اما روغن آن که از روش کمپرس سرد تولید می‌شود، سرشار از مواد معدنی است.

پتاسیم، کلسیم، فولات، آهن، تیامین، منگنز، منیزیم و انواعی از ویتامین‌های K،C، A و E بخش کوچکی از مواد مغذی درون این روغن هستند.

خواص روغن فندق

مواردی که در ادامه بیان کرده‌ایم، شرح مختصری از فواید روغن فندق خالص است:

 • خنثی‌کردن رشد سلول‌های سرطانی
 • مبارزه با مشکلات پوستی
 • خاصیت آب‌رسانی
 • به تعویق‌انداختن پیری زودرس
 • درخشندگی و انعطاف‌پذیری پوست
 • تقویت ریشه مو و درمان موخوره

روغن خالص زیتون

با افزایش تقاضای این محصول در مراکز روغن گیری در حضور مشتری، فواید آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست. این روغن با کاربردهای گسترده خود در آشپزی، راز لذیذبودن غذاها را فاش کرده است.

اگر می‌خواهید طعم و عطر متمایزی به غذاهای کسل‌کننده و تکراری خود ببخشید، قطعا روغن زیتون انتخابی عالی و‌ جادویی، باب میل شما خواهد بود.

خواص روغن زیتون

اگر می‌خواهید از خواص شگفت‌آور این محصول بدانید، به آنچه که ذکر کرده‌ایم دقت کنید:

 • پیشگیری از خون‌لختگی
 • حفظ کلسترول خون و محافظت از قلب
 • هضم آسان غذا و متعادل نگه‌داشتن هورمون‌ها
 • رفع مشکلات گوارشی
 • درمان افسردگی
 • تقویت حافظه
 • پاکسازی پوست
 • تسکین درد
 • پیشگیری از ترک‌های پوستی

عوامل موثر بر قیمت روغن‌‌گیری

در مراکز روغن گیری در حضور مشتری، روغن‌هایی کاملا ارگانیک ارائه می‌شود که مورد توجه افراد قرار گرفته است. قیمت این روغن‌ها بسته به عوامل مختلف متغیر هستند‌.

از مهم‌ترین این عوامل به شرح زیر است:

کیفیت روغن

با توجه به نوع دانه برای استخراج روغن، قیمت نهایی متغیر است.‌ در واقع هرچقدر که دانه‌ها از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند، روغن قیمت بالاتری خواهد داشت‌.

نرخ تورم

تورم اقتصادی و نوسانات قیمت‌ها در حال حاضر، عاملی تاثیرگذار بر روی افزایش یا کاهش هزینه روغن‌‌هاست چراکه با تغییر قیمت مواد اولیه و تعمیرات دستگاه‌های روغن‌کشی، هزینه‌های مربوط به نیروی انسانی نیز تغییر می‌کند.

نکاتی مهم در رابطه با روغن‌های خالص

6

اگر از جمله افرادی هستید که به فرایندهای ارگانیک و طبیعی علاقه‌ نشان می‌دهید، بهتر است بگوییم محصولاتی که در مغازه‌های روغن گیری در حضور مشتری به دست شما می‌رسد، از فسادپذیری بالایی برخوردار هستند.

دلیل این امر چیست؟ گفتیم که این مواد فاقد نگهدارنده هستند، پس در این صورت نگهداری آنها روند نسبتا دشواری دارد.

بهتر است برای حل این مشکل مقدار کمی روغن فقط برای چند وعده تهیه کنید تا در گذر زمان دچار کپک‌زدگی نشوند.

همچنین فروشگاه‌هایی که تجهیزات پیشرفته‌تری دارند، محصولی با کیفیت بهتر به شما تحویل می‌دهند. به این معنی که درصد ناخالصی روغن پایین‌تر است.

 بنابراین؛ توصیه می‌کنیم حدالامکان فروشگاه‌هایی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن فناوری‌های پیشرفته، به رعایت اصول بهداشتی نیز پایبند باشد.

جمع‌بندی

روغن گیری در حضور مشتری، مفهومی بوده که اخیرا مورد استقبال انبوهی از افراد قرار گرفته است. به‌طوری که فروشگاه‌‌های سنتی با خرید دستگاه روغن‌گیر و قراردادن آن در مغازه خود، محصولاتی ارگانیک را به مردم ارائه می‌دهند.

در سال‌های اخیر به‌دنبال مصرف روغن‌های صنعتی و خوراک ناسالم، اختلالات قلبی و عروقی به‌شدت افزایش یافت. مردم نیز به‌عنوان راه چاره به استفاده از روغن‌های طبیعی روی آوردند.

با وجود برخی شواهد و واقعیات، همچنان می‌بینیم که روغن‌های تراریخته و مضر در بازار به‌وفور یافت می‌شوند و مسئولین حوزه سلامت با وجود آگاهی از خطرات آن هیچ هشداری مبنی بر ممانعت از مصرف نمی‌دهد.

اما خوشبختانه در شرایط کنونی با عطاری و مراکز بسیاری مواجه می‌شویم که به‌کمک دستگاه‌های مخصوص روغن‌گیری، اقدام به تهیه روغن در حضور مشتری کرده‌اند.

All rights reserved.OELTEK© 2024